Dietetyk od kuchni II- jak wygląda współpraca indywidualna?

Dietetyk od kuchni II- jak wygląda współpraca indywidualna?

Dziś druga część cyklu „Dietetyk od kuchni”. Tym razem chcę omówić i przybliżyć Ci temat współpracy indywidualnej.

 

Jak to wygląda? Czy jest się czego bać? Na co się przygotować?

 

Pamiętaj, że w tym cyklu opisuję moją pracę i moją współpracę z pacjentami, korzystając z usług innego dietetyka może się to wszystko różnić. Przypominam również, że chętnie odpowiem na każde pytanie jakie Cię nurtuje z zakresu dietetyki, jak i samych konsultacji, pisz śmiało.

 

WYWIAD ŻYWIENIOWY

Przechodząc do tematu, współpraca indywidualna z każdym moim pacjentem zaczyna się od przesłania wypełnionego wywiadu żywieniowego (który znajduje się na stronie), jest to bardzo ważny punkt naszej współpracy. Jestem świadoma, że ilość stron, które są do wypełnienia nie jest mała ale pamiętaj, że to jest baza na podstawie której pracujemy. Im więcej czasu poświęcisz na wypełnienie tego wywiadu, tym bardziej dopasowane do Ciebie zalecenia i jadłospis jestem w stanie przygotować. Wszystkie zalecenia i jadłospisy jakie przygotowuję są indywidualne (poza dostępnymi na stronie dietami ekspresowymi ale to oddzielna sprawa), nie ma szablonów ani gotowców. Z wywiadu chcę się dowiedzieć między innymi informacji na temat Twojego zdrowia, Twoich preferencji smakowych, poznać Twój harmonogram dnia i cele jakie chcesz osiągnąć. Wypełniony wywiad należy odesłać do mnie do 24h przed planowaną konsultacją. Dlaczego? Bo muszę mieć czas aby ten wywiad przeanalizować, zaznaczyć rzeczy o które są niejasne, wypytać o sprawy, które często wypadają pacjentom z głowy. Nie proszę o przesyłanie wywiadu z wyprzedzeniem bez przyczyny, serio siadam do niego i przed każdą konsultacją, z każdym pacjentem przeglądam materiały jakie otrzymałam. W tym momencie zaczyna się nasza współpraca.

 

KONSULTACJA WSTĘPNA

Następnym krokiem jest konsultacja wstępna, która odbywa się on-line, jestem elastyczna co do komunikatora, może to być wideo rozmowa przez Skype, jak i rozmowa telefoniczna. Na tej konsultacji nie dostajesz ode mnie zaleceń. Zaczynamy od szczegółowego przeanalizowania wysłanego przez Ciebie wywiadu. Uwierz mi, zawsze jest coś do dodania i dopytania. Rozmawiamy o Twoich celach i motywacjach, WSPÓLNIE ustalamy jak Twoja dieta ma wyglądać, ile chcesz jeść posiłków oraz co lubisz jeść. Najważniejsze w diecie jest to aby była ona dla Ciebie realna do wykonania. Nigdy nie proponuje pacjentom czegoś, czego nie są w stanie stosować w praktyce.

 

zalecenia i jadłospis

Następną częścią jest układanie przeze mnie zaleceń i jadłospisów. Trwa to do 14 dni roboczych (chociaż jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się aby ktoś tak długo czekał). Dlaczego tak długo? Bo chcę aby Twój jadłospis był maksymalnie dopasowany do Ciebie i zgodny z naszymi założeniami na pierwszej konsultacji. Przyznaję się, że często układam jadłospisy „na raty”, jak czuję, że brakuje mi pomysłów na posiłki i wiem, że nie będę zadowolona z tego co przygotuje, robię sobie przerwę i wracam do Twojego planu żywieniowego z czystą głową.

 

Reszta zależy już tylko od Ciebie. Ja Ci daję narzędzie, bazę do zmiany nawyków żywieniowych, zawsze służę radą i odpowiadam na pytania jednak nie jestem w stanie przestrzegać za Ciebie zaleceń i diety, to Ty wykonujesz najtrudniejszą pracę.

 

Konsultacje kontrolne

Konsultacje kontrolne najlepiej jakby odbywały się co 3- 6 tygodni, będzie to motywacja dla Ciebie do przestrzegania przygotowanego planu ale również okazja do sprawdzenia efektów. Na tej konsultacji rozmawiamy również o tym co Ci w diecie przychodzi z łatwością, co z trudnością. Modyfikujemy zalecenia do aktualnej wagi i stanu zdrowia, rozmawiamy o Twoich obserwacjach w trakcie stosowania planu żywieniowego.

Na zakończenie, pamiętaj, że to co napisałam powyżej jest moim ogólnym schematem pracy. Do każdego pacjenta podchodzę indywidualnie i jeśli tego wymaga sytuacja, nasz plan działania będzie inny. Chcę podkreślić jeszcze jedną ważną rzecz. Jak idziesz do dietetyka, myślę, że do każdego, nawiązujesz WSPÓŁPRACĘ. Raportuj, chodź na wizyty kontrolne, dawaj swojemu dietetykowi informację zwrotną jeśli coś w Twoim planie żywieniowym Ci nie odpowiada. Rozmawiaj i współpracuj- to jest podstawa jeśli chcesz być zadowolony i nie mówić „dieta nie działa”.

 

Twój dietetyk wie o Tobie tylko tyle, ile sam mu powiesz.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *