Dlaczego witamina D3 jest tak ważna?

Dlaczego witamina D3 jest tak ważna?

🤷‍♀️ Dlaczego warto badać poziom witaminy D3? Dlaczego jest tak ważna

Witamina D jest kluczem do mocnych kości i zębów 💪, odpowiada za gospodarkę wapniowo- fosforową, prawidłową strukturę kości, sprzyja syntezie tkanki kostnej, ułatwia wchłanianie wapnia. To niedobór witaminy D powoli prowadzi do powstania osteoporozy‼️ Ponadto witamina D ma bardzo duży wpływ na psychikę 🤯, jej niedobór może powodować spadki nastroju, a nawet stany depresyjne. 😔 Prawidłowy poziom witaminy D jest również bardzo ważny w leczeniu takich chorób jak Hashimoto, niedoczynność tarczycy, łuszczyca, RZS, cukrzyca czy choroby nowotworowe.

W Naszej szerokości geograficznej 🇵🇱 i przy trybie życia jaki prowadzimy 👩‍💻, większość osób ma niedobór witaminy D. Uznaje się, że wystarczy 10 minutowy spacer z odkrytymi ramionami 🚶‍♂️w słoneczny dzień ☀️☀️☀️ aby zaspokoić dobowe zapotrzebowanie.

Zastanów się kiedy ostatnio spędziłeś chociaż 10 minut w pełnym słońcu i bez bluzy na długi rękaw  Zgaduje, że albo jest za zimno, albo spędziłeś ten czas w pracy. Mam rację? 🤔

Warto wykonywać badanie poziomu witaminy D3 przynajmniej raz w roku i w razie zbyt niskiego poziomu wprowadzić suplementację. 💊 Niestety, pomimo obecności tej witaminy w jajkach 🍳, nabiale 🧀 czy rybach 🐟, nie pokryjemy dobowego zapotrzebowania żywnością. Konieczna jest ekspozycja na słońce ☀️ lub suplementacja💊.

Daj znać kiedy ostatnio zrobiłeś coś dla siebie ❤️  Na przykład spacer w słoneczny dzień ☀️☀️☀️ albo badania profilaktyczne 💉.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *